Nôž pre starého otca

Autor : Josi Micu Zverejnený:

http://www.supernoze.sk/Nôž starého otca.

Počas každého roka nás zastihne príjemná udalosť, oslava narodenín blízkej osoby. No spoločne s týmto okamžikom sa vyskytne aj menší problém, čím oslávenca obdarovať. Úloha je o to ťažšia, ak je oslávenec starším usporiadaným človekom, ktorý si žije svoj spokojný život. Hypotéka splatená, deti sú už rodičmi, životné sny splnené. Ako a čím obdarovať človeka, ktorému ste horko ťažko vymýšľali darček každý jeden z predošlých tridsiatich rokov? Jednou z možností čím obdarovať starého otca je zaručene aj starostlivo vybraný nôž.

Ak chcete túto úlohu zvládnuť a obdarovať ho ako nikdy predtým, musíte dobre poznať svojho starkého a dobre ho zaradiť do jednej zo základných skupín starých otcov:

Základné skupiny starých otcov:

 1. Deduško večerníček
 2. Večne mladý
 3. Zberateľ
 4. Mäsiar
 5. Pán dokonalí
 6. Dedko vševedko, Majster svetla alebo všadebolko
 7. Obraz boží
 8. Viem čo chcem
 9. Zapierač
 10. Punk´s not dead, Rock forever
 11. Demolátor, zvedavec

 

Charakteristiky skupín a vhodný nôž:

 1. Deduško večerníček

Starý otcovia patriaci do tejto skupiny trávia večery pri televízore s misou rôzneho ovocia, ktoré postupne šúpu, krájajú, konzumujú alebo narezané plátky ovocia ukladajú na sušiak. Tak isto trávia čas vo svojich záhradách a ochutnávajú plody. Preto by mal byť nôž pre nich s úzkou, dostatočne dlhou a nezafarbenou čepeľou. V tomto prípade je clip na noži nepotrebný, povedal by som že až nežiadúci.

 1. Večne mladý

Títo starkí skáču trojitého odpichnutého kamzíka so zatvorenými očami a ani v pokročilom veku nepovedia „tam nejdem“. Turistika je ich druhé meno a batoh plný jedla nutnosť. Jednoznačne multifunkčný nôž od Swizy alebo Victorinoxu. Základné prípravky bohato stacia: čepeť, otvárač na konzervy, otvárač na fľaše, vývrtka, nožničky.

 1. Zberateľ

Pre dedka zberateľa potrebujete výnimočný dar. Výnimočný svojím zjavom alebo pôvodom. Je úplne jedno, či darovaný nôž bude funkčný, trblietavý zo stroboskopom alebo celý z dreva. Tak či tak skončí vo vitrínke a ani raz s ním nebude nič odrezané. Snáď najlepšou variantou bude ručne robený kúsok.

 1. Mäsiar

Dedinská zabíjačka má svoje kúzlo, a pán domáci má pod kontrolou celý priebeh od zakoľania, cez porcovanie až po klobásky. V tejto skupine treba dôkladne preskúmať nože, s ktorými starký pracuje. Môžu to byť nie práve výzorovo najatraktívnejšie, ale svojou kvalitou sú neprekonateľné. A treba vziať do úvahy, že už je gazda s nožmi za tie roky vžitý a nový kúsok noža by nemusel uspieť. Preto nič nepokazíte, keď nekúpite nôž ale napríklad kvalitnú ocieľku.

 1. Pán dokonalý

Pán dokonalý má všetko, a všetko majú aj jeho priatelia, ktorí s ním občas popíjajú 20-ročný rum. Preto mu treba zaobstarať kúsok, ktorým sa bude môcť pochváliť pred kamošmi. Niečo v akurátnej veľkosti, nie príliš veľké, nie príliš malé, nie vyzývavé, nie obyčajné. Náročný nôž pre náročného pána.

 

 1. Dedko vševedko, Majster svetla alebo všadebolko

Starí páni v tejto skupine sú ľudovo povedané chytrolíni. Na všetko majú odpoveď, všetko videli, vždy majú lepšiu historku ako Vy, na všetkom nájdu chybu a keď sa im s niečím pochválite, tak oni mali lepšie ale z nejakého dôvodu tú lepšiu vec už nemajú. Z lásky a úcty chceme však aj takýchto našich deduškov obdarovať. Darovať im niečo na čom by nenašli chybu je ťažké. Ale existuje riešenie. Obdarujte ich stavebnicou noža, alebo im zaobstarajte polotovary, z ktorých si ten svoj dokonalý nôž môžu vyrobiť. A verte, že nimi vyrobený nôž bude ten najlepší a nikomu pred nimi sa nepodarilo vyrobiť dokonalejší nôž.

 

 1. Obraz boží

Starí páni majú vo zvyku či v menšej alebo väčšej miere holdovať alkoholu. Je jasné, že nikto nechce aby podgurážení páni chodili s nožom vo vrecku. No z recesie im môžete darovať pomôcku, ktorú využijú pri svojom „koníčku“.

 

 1. Viem čo chcem

Ideálni starkí na obdarovávanie. Sami Vám povedia čo by im urobilo radosť a je už iba na Vás im vysnený nôž zaobstarať.

 1. Zapierač

Nič mi nekupuj. Nechaj si peniaze, potrebuješ ich viac ako ja. Nič nechcem, buďte len zdraví. Toto sú typické hlášky zapieračov. Pravda je však taká, že aj drobná pozornosť im urobí radosť. Opinel s vygravírovaným venovaním ich určite poteší pri srdci.

       10. Punk´s not dead, Rock forever...

Páni ťažko v pohode. Vyvážajú sa na svojich motorkách, tetovanie od ľavého ucha až po malíček na pravej nohe, kožená bunda, rifľová vesta... Tu musí byť dar buď silno-veľa extravagantný alebo vo väčšej miere zákerný.

       11. Demolátor Zvedavec

Nový mixér? Autíčko na ovládanie? Hracia skrinka? Všetko treba otvoriť a skontrolovať akoto vo vnútri funguje. Tu bude na mieste určite multifunkčný nôž s milión a jednou funkciou.