Kľúče od raja.

Autor : Supernoze.sk Administrator Zverejnený:

Mať v živote tých správnych priateľov je na nezaplatenie. A to najmä ak sú bezprostredný, ochotný a trpia rovnakými diagnózami ako Vy. Jednou mojou diagnózou sú nože. Nové, staré, vreckové, kudle jak sviňa, žabie klače, karambity, fantasy, šmakelesky, šmakocinky, zázraky, exkluzivitky, bodáky, šable, meče, plecháče, damašky, razor, netanto, tanto, tamto aj hentamto. Hlavne že to reže.

Medzi mojich priateľov patria aj chalani zo SUPERNOŽOV, takže nie je žiadnym prekvapením, že ich dosť často navštevujem aj v ich predajni a slintám im tam pred vitrínami. V jeden deň som tam však oxidoval o čosi dlhšie. Vlastne bolo to tak dlho, že už bolo po záverečnej. Zišli sme sa tam dobrá partia a debatili sme. Samozrejme nože sa vyberali, skúšali, komentovali. Uprostred toho, ako sme sa o čomsi bavili, objavila sa predomnou ruka s kľúčikmi a zazneli slová, ktoré v mojich ušiach zneli ako Boží hlas v raji: „Tu máš, však si vyber von čo chceš.“ Viete si to predstaviť, keď Vám niekto dá kľúče od svojho každodenného chlebíka, od niečoho čo vo Vás vyvoláva pocity radosti, vzrušenia, očakávania a každodenného uspokojenia? Bolo to pre mňa ako dostať kľúče od raja. Schmatol som kľúče, dal som kontrolnú otázku, či to myslia vážne a po kladnom potvrdení som upadol do euforického opojenia a otváral som vitrínu za vitrínou.

V tom období som bol vo fáze chtíču po “vyskakovačkách”, takže cieľ bol jasný. Vybrať, vystreliť, zaistiť, odistiť, zaistiť, zasunúť do vrecka, pomrviť sa, tasiť z vrecka, odistiť, vystreliť, zavrieť, vystreliť, zavrieť, obzrieť, vystreliť, položiť na korok, chytiť ďalší.

Jedným z najvýraznejších kúskov pre mňa bol Stiletto byvolí roh 33cm od Beltrame Coltellerie. Je takmer neuveriteľné s akou ľahkosťou dokáže taká veľká čepeľ (15 cm) vyskočiť a nemať s tým žiadny problém. Vyskúšal som aj menšie modely, ktoré boli vzhľadom atraktívnejšie a určite aj v bežnom živote využiteľnejšie. No tá monštruózna vyskakovacia čepeľ zanechala v mojom srdci jazvu. Veľkou výhodou pri týchto modeloch je, že čepeľ je vystreľovaná veľkým pružným “rebrom”, ktoré napnete pri zatváraní noža.

Osobitnou kategóriou boli  nože od Smith and Wesson. Poistka zaistenia, praktický spúšťač, dobrá rýchlosť a široký výber modelov. Mňa zaujali dva kúsky. Smith and Wesson M.A.G.I.C. Assist Linerlock svojou eleganciou a nenápadnosťou a Smith and Wesson M&P 6 Model, ktorý je natoľko extravagantný, že v okamihu upúta vo vitríne Váš pohľad. M&P disponuje aj zúbkami na svojej čepeli, no tým, že sú vo vnútornom oblúku a nie pozdĺž čepele, odoberajú menej z dĺžky hladkého ostria.

Nedá mi nespomenúť jednu “imidžovku”, Tac Force TF821GYSC. Lebky na rukoväti, lebky na čepeli. Keby tento nôž vidím vo svojich 12-tich rokoch, tak by musel byť môj za každú cenu! Bol by som sa s ním premával po svete ako pán záhrobia, muahahahaaaaa…

 

Porovávacia tabuľka:

Nôž

Celková veľkosť [cm]

Dĺžka čepele [cm]

Váha [g]

Rýchlosť čepele

Špeciálna vlastnosť

Stiletto byvolí roh 33cm

33,0

15,0

166,0

veľmi dobrá

kultovka z filmov o talianskej mafii

Smith and Wesson M.A.G.I.C. Assist Linerlock

19,5

8,5

105,0

veľmi dobrá

ľahký a elegantný

Smith and Wesson M&P 6 Model

19,5

8,5

155,0

veľmi dobrá

netradičný zjav

Tac Force TF821GYSC

20,5

8,5

214,0

dostačujúca

imidž

 

Verím tomu, keby ma chalani nechali s kľúčmi v predajni aj cez noc, tak sa tam opúšťam až do rána. To sa však nedialo a kľúče od raja som musel vrátiť.  A to bola jediná negatívna vec z celého večera. Vrátenie kľúčov od raja by bolelo každého, ja som sa utešoval myšlienkou, že keď sem prídem nabudúce, budem mať dvere otvorené.

 

Autor: Tearun by SUPERNOZE.SK