Aký prvý nôž pre deti

Autor : Josi Micu Zverejnený:

Ako u veľkého počtu ľudí zo Slovenskej a Českej populácie, tak aj mojím prvým „nožom“ bola rybička od Mikovu. V pamäti mi uviazlo niekoľko spomienok na tento legendárny rezač detských prštekov.

Otvoriť a zatvoriť rybiu legendu nebol problém. Mať ju stále pri sebe, tak isto žiaden problém. Špagát cez očko, uzlík a davaj ho na krk. Problém, či skôr ťažkosti nastali až keď sa išlo na vec.
Odrezať ražeň k táboráku na jeden rez bola nesplniteľná úloha, aj keď sa jednalo o lieskové drevo. Zašpicatiť ražeň tak, aby ste naň mohli napichnúť špekačku, bola koľkokrát tiež fuška. A to najmä vtedy, keď ste mali rybičku tupú jak graca (slovným spojením „tupý ako graca“ sa označoval predmet ktorý nebol naostrený, ale mal byť).

Uf, to bolo prosíkania, sľubov že si dám pozor, len aby mi rybičku tatko nabrúsil. Ale podarilo sa. Po naostrení prišla kázeň: „Rež iba v smere od seba a neželaj si ma ak sa porežeš“. Nemusím hovoriť, že počet rezných rán sa úmerne zväčšil k zväčšeniu ostrosti. Ale to mi nevadilo, hlavne že som mal ostrý nožík. A keď som sa porezal, mojkali ma zo slovami: „To sa ti zahojí, kým pôjdeš na vojnu.“ Alebo moje najobľúbenejšie: „Tade ti črevká nevytečú.“ Takto povzbudený som sa držal hesla „No stress, have fun“ a črievka mi nikdy nevytiekli a na vojne som nebol :D.

S počtom rezných raniek na prstoch pribúdali skúsenosti a zručnosť. Z papečku tu, z papečku tam, sa jedným z mojich obľúbených výrobkov stala píšťalka z vŕby. Odrezať vŕbový prút, zrezať náustok, klepkať a klepkať, povoliť kôru, odrezať všetky príslušnosti a už len pískať. Podrobný návod Vám opisovať ani natáčať nebudem. Keďže dnes už je na internete všetko, tak pripájam odkaz na video šikovného uja, ktorý má s výrobou píšťalky z vŕby zjavne bohaté skúsenosti. Video. Vyklepkať so striebristým Osteichthyes kôru natoľko aby povolila bolo na dlhší čas. Ako človek rozumný som s tým však vybabral a oklepával som hrubším drievkom.

S odstupom času aj mňa dohnala otázka: „Aký nôž pre dieťa?“ Keďže môj potomok, chválapánubohu, ešte nie je zďaleka ani tínedžer a neotravuje s karambitom, motýlikom či s nožom, ktorý by obstál aj vo filme Rambo 6, výber je podstatne jednoduchší.

Kandidát č. 1

Mikov zatvárací nôž rybička ród: 130-NZn-1

Ideálny nôž svojou veľkosťou a jednoduchosťou. Nôž, ktorý pozná každá generácia a pri opätovnom stretnutí sa s týmto nožom v neskoršom veku sa jeho užívateľom vynára nespočetné množstvo zážitkov a emócii. Kto by odoprel tieto pocity svojmu dieťaťu nie je dobrým rodičom. Z pohľadu rodiča tu vidím však dva zádrhely. Hrot na čepeli vo mne nebudí práve pocit bezpečnosti. A jedná sa o zatvárací nôž bez akejkoľvek poistky zaistenia čepele. Aj keď na obhajobu noža musím povedať, že sa mi ako malému nikdy nezavrel do prstov. Jeho bezpochyby veľkou výhodou je cenová dostupnosť, keďže poštovné Vás stojí viac ako nôž. Samozrejme, dá sa vybabrať aj stým. Objednajte si niečo drahšie, prihoďte k tomu rybičku a zrazu to poštové bolí menej :D. Alebo si tu na supernožoch objednajte nad 130 € a poštovné máte zadarminko.

Kandidát č. 2

Victorinox detský vreckový nôž kód: 0.2363.T

Z môjho pohľadu ideálny nôž pre deti v pred adolescentnom veku. Čepeľ bez hrotu, otvárač na malinovky kombinovaný so šraubovákom, pinzetka, špáradlo. Ideálny nástroj na rozoberanie hračiek, veď každý chlap/ec je zvedavý na to, čo ukrýva jeho autíčko pod kapotou. Je vyrábaný vo viacerých farbách a balenie obsahuje šnúrku na zavesenie na krk. Čo viac si môžete ako rodič priať? Snáď len to, aby mal tento nôž ešte nejakú jednoduchú a účinnú poistku. To sa však ešte do týchto modelov nedostalo. Alternatívou by mohli byť nože od značky SWIZA. Tieto nože majú poistku čepele, ale musíte sa zmieriť so špicom na čepeli.

Kandidát č. 3

Opinel detský kód: 157002

V jednoduchosti je krása. Toto heslo Opinel-y vo všeobecnosti spĺňajú dokonale všetky. Jednoduchá otočná poistka zaistí zatvorenú alebo otvorenú čepeľ. Pri detskom modele je čepeľ zaoblená a tvarovaná rukoväť zabezpečuje dobrý úchop. Nôž nemá očko na prevlečenie šnúrky, ale to nie je pre domáceho majstra žiaden problém. Stačí keď do rúčky z bukového dreva navŕtate dierku a voilà [vuala], máte otvor na prevlečenie šnúrky.

Rozhodnúť sa niekedy pre konkrétny nôž je ťažké. Preto som rozhodnutie, ktorý nôž kúpiť nechal na mladého. Zobral som ho do predajne, z čoho mal zážitok jak sviňa, týždeň som počúval čo by ešte chcel :D. A ako to dopadlo? Škvŕňa si vybralo modrý Victorinox a ja som si z recesie kúpil rybičku.

Autor: Tearun by SUPERNOZE.SK